Коли людина бере кредит в банку або МФО то всі дані потрапляють в Бюро кредитних історій (БКІ). Надалі там акумулюється інформація про простроченнях, виданих сумах грошей, ставки та інші операції. Українцям корисно знати, чи є у них борги, так як останні можуть виникнути через помилки операціоніста або шахраїв.
Як дізнатися чи є кредит у людини в Україні
Згідно ст.13 ЗУ «Про організацію, формування та обігу КІ», кожна людина може раз на рік перевірити свою справу в Бюро безкоштовно. Для цього знадобиться ІПН і паспорт, а також копії цих документів, завірені особистим підписом. Під'їхати потрібно в офіс компанії і написати заяву.
БКІ дають виписку протягом двох робочих днів. Порядок отримання даних з реєстру кредитних платників визначається Положенням кожного окремого Бюро в Україні, а їх декілька. Закон говорить, що дізнатися чи є у людини кредит можна безкоштовно, а на ділі без дрібних витрат не обійтися.
Послугу надають для жителів Києва та частково інших міст без оплати і в робочий час. Решті доведеться задовольнятися поштою. А це не тільки витрати на пересилку, а й нотаріальне посвідчення підпису. Розглянемо найбільші БКІ в Україні, а також порядок надання їх послуг.
Українське бюро кредитних історій
Компанія є найбільшою по країні, має розвинений сервіс для інтернет-користувачів.
Ось як дізнатися чи є у людини борги по кредитах в УБКІ:
- Відправити смс з текстом «КІ+» і після додати номер свого ІПН. На номер 9033.
- Пройти авторизацію на сайті за допомогою мобільного номера телефону та ІПН. На смартфон прийде перевірочний код, який доведеться ввести в віконце при ідентифікації на УБКІ. Відправка СМС тарифікується за максимальними розцінками конкретного оператора. У разі зміни номера з дати останнього платежу по кредитній заборгованості, доведеться спілкуватися зі співробітником установи для перевірки вашої заявки вручну.
- Відразу в офісі Дніпра або Києва, взявши з собою паспорт та ІПН.
- Надіславши запит через пошту на адресу цих двох міст (дані можна знайти на сайті ubki.ua в розділі «Контакти») - куди ближче за місцем проживання. У конверт вкладіть ксерокопію паспорта, написавши на кожній папірці «Копія вірна» та ІПН + заяву на видачу фінзвіту за отриманими позиками. Все повинно бути завірено нотаріусом.
- Через послугу «Кредитний рейтинг УБКІ», заплативши 50 гривень. В цьому випадку можна дізнатися, наскільки ви привабливі як майбутній платник для українського банку. Комісію знімуть з картки за допомогою Liqpay. На сайті все детально розписано з скріншотами.
- За допомогою «СтатусКонтроль», коли всього за 45 гривень на місяць можна стежити за всіма змінами в своїй кредитній історії.
До речі, якщо не згодні з інформацією у вашій справі БКІ, то компанія дає можливість внести коментарі розміром 100 слів щодо ситуації, що склалася. Для цього доведеться пройти авторизацію на порталі за допомогою смартфона. Ще в розділі «КІ» - «Реєстр запитів» є записи про те, коли і хто перевіряв вашу кредитну історію.
Більше інформації про Українське бюро кредитних історій
Міжнародне Бюро Кредитних Історій
Компанія теж пропонує інформацію онлайн, але не безкоштовно, а за 25 грн. На сайті credithistory.com.ua потрібно з головної сторінки перейти в розділ «Позичальникам» - «КІ» - «Отримання КІ». Реєстрація не знадобиться, достатньо заповнити формуляр замовлення, вказавши ПІБ українською мовою, дату народження, ІПН + приклавши до заявки 1-2 сторінку паспорта + з реєстрацією, ІПН. Файли в форматах .jpg, .gif і .pdf розміром від 20Кб до 500кб. Додаємо e-mail і свій мобільник, згода на обробку даних, проставивши галочку в порожньому квадратику.
Далі послуга доступна через пошту, але, як і в випадку з УБКІ, потрібно завірити документи нотаріально. Безкоштовно дізнатися інформацію можна тільки в київському офісі в робочий час. Прискорити процедуру обіцяють всього за 100 гривень, тоді відповідь дають кур'єром.
Більше інформації про Міжнародний бюро кредитних історій
Перше всеукраїнське бюро кредитних історій
Компанія у вівторок і четвер в Києві приймає всіх бажаючих для уточнення КІ. Детально ознайомитися з контактами фірми можна на сайті www.pvbki.com. При бажанні запит можна направити і поштою, але для початку слід пройти реєстрацію на сайті, щоб переконатися, що така є в архіві.
Важливе значення для компанії є правильність вказівки в заявці на перевірку даних індексу і адреси проживання. Після цього слід сплатити 60 гривень за відправку листа. Для тих, хто брав чи планує брати позики в ОТП, Райффайзен банку Аваль і Юнекс, можна отримати доступ до КІ цілодобово. Для цього в офісі цих організацій слід пройти ідентифікацію, оплатити послугу (для кожного банку комісія своя), а після протягом 2-х робочих діб вишлють логін і пароль від ПВБКІ.
Більше інформації по Першому всеукраїнському бюро кредитних історій
Як дізнатися, чи є кредити на іншу людину
Фінансові установи дозволяють видавати дані про КІ інших людей при дотриманні певної процедури і умови пред'явлення таких документів:
- нотаріально завірена довіреність;
- копії ІПН та паспорта людини, чиї відомості повинні вдатися до розголосу.
Тільки тоді подачу заявка на отримання КІ може зробити довірена особа, а не сам позичальник особисто. Тоді і заяву на надання інформації посередник пише від свого імені в присутності співробітника Бюро.
Як бути з чужими кредитами
Для отримання невеликої суми грошей шахраям досить паспорта (навіть копії) і номера мобільного телефону.
Якщо відразу стало зрозуміло, що з'явилась позика, яку ніхто не брав, потрібно діяти:
- Підійти в банк, де виявився кредит, дізнатися номер і дату договору.
- У поліції написати заяву про шахрайство, описавши всю ситуацію. Якщо раніше був загублений паспорт, потрібно докласти документ про це.
- Взяти корінець про те, що ваше прохання було прийнято правоохоронними органами.
- Просити в відділенні копії документів у справі.
- Скласти претензію в двох примірниках про незаконне кредитування + запросити дані з камер спостереження. На одному екземплярі вимагати поставити штамп і дату прийняття.
- Провести почеркознавчу експертизу, хоча зазвичай поліція сама таким займається. Уточніть у вашого слідчого цей момент, так як послуга недешева.
- Дочекатися відповіді банку протягом місяця.
Всі отримані дані від відділення, включаючи експертизу почерку та відеозаписи потрібно дати поліції. При цьому юридичному відділу кредитної організації доведеться або співпрацювати з «позичальником» під час розслідування, або взаємодіяти з ним через суд. Дебати допоможуть виправити КІ, якщо кредитор не бажає проводити розслідування. В кінці співпраці з банком, слід отримати лист про відсутність у нього претензій по відношенню до позичальника. В майбутньому це дозволить убезпечити свою репутацію.
Восени 2009 року Президент України Ющенко В.А. підписав указ про заборону перетинати кордон країни, якщо є прострочення. Багато питань було про те, якщо у людини є кредит чи випустять за кордон чи ні. Нормативний акт стосується лише неплатників, і тільки в тому випадку, якщо самі банки ініціюють в судовому порядку заборону на виїзд фізосіб. З'ясовується така ситуація зазвичай тільки на митниці. Масових заборон поки від кредитних організацій немає, але установи періодично висилають дані прикордонникам по своїх боржників.